Cost of food staples

 This page will serve as reference for the current cost of food staples as well as how that cost breaks down into serving sizes.  This page will be updated as prices change or new staples need to be added.

 

Original Container

Per Serving Information

Perishables

Item

Purchase price

Size

Serving size

Servings per container

Price per serving

Butter $2.50 1 lb. 1 tbsp 32 tbsp $.08/tbsp
Milk $2.39 ½ gallon 1 cup 8 cups $.30/cup
Minced Garlic $4.99 32 oz 1 tbsp 60 tbsp $.09/tbsp
           

Dry Goods

Item

Purchase price

Size

Serving size

Servings per container

Price per serving

Flour $2.29 5 lbs 1 tbsp1 cup 225 tbsp15 cups $.01/tbsp$.16/cup
Sugar $2.79 5 lbs 1 tbsp1 cup 225 tbsp15 cups $.01/tbsp$.19/cup
Regular long grain rice $3.99 5 lbs 1 cup 12.5 cups $.32/cup
           

Misc.

Item

Purchase price

Size

Serving size

Servings per container

Price per serving

Olive oil $19.77 101 oz 1 tbsp 200 tbsp $.10/tbsp
           
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: